„Możemy więcej” – „Wyjazd sportowo -rekreacyjny dla osób niepełnosprawnych”.
Fundacja Okaż Serce Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym zrealizowała projekt współfinansowany ze środków PFRON w wys. 59.500,00 zł. pn. „Wyjazd sportowo – rekreacyjny dla osób niepełnosprawnych.”
Do projektu zakwalifikowało się 25 osób niepełnosprawnych z 9 województw: łódzkiego, opolskiego, mazowieckiego, śląskiego, pomorskiego, warmińsko- mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Do pomocy pojechało siedmioro wolontariuszy.
Realizacja projektu odbyła się w dniach 22 – 28 sierpnia 2024r. Miejscem zakwaterowania był Ośrodek Przygotowań Paraolimpijskich mieszczący się w Wiśle przy ul. Olimpijskiej 1. Ośrodek ten jest doskonale przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Na jego terenie znajdują się liczne sale treningowe, basen, boisko oraz miejsce do grillowania. W jednej z sal treningowych odbywały się nasze zajęcia bocci, które prowadził wykwalifikowany trener. Wszyscy uczestnicy chętnie brali w nich udział.
Poza treningami bocci odbyło się dużo wycieczek zarówno po Wiśle jak i okolicy. Uczestnicy zwiedzili Wisłę Malinkę, Skocznię Adama Małysza, Małą i Dużą Zaporę na Zbiorniku Czernieńskim wybudowanym w Wiśle Czarnym w latach 1968-1973 jako zbiornik wody pitnej – łączy on wody potoków Białej i Czarnej Wisełki, które dają początek rzece Wiśle. Atrakcją zwiedzania był też Zameczek Prezydencki, ośmiometrowy Wodospad zbudowany w latach pięćdziesiątych, który spiętrza wody potoku Wisełka oraz Galeria Adama Małysza. Kolejnym ciekawym miejscem był Ustroń i wjazd koleją linową na Wielką Czantorię, niektórzy z uczestników weszli na sam szczyt i wieżę widokową skąd rozpościerał się piękny widok na panoramę Beskidu i na pasma górskie Polski, Słowacji i Czech. Podczas kolejnej wycieczki do Ustronia zwiedziliśmy Górski Park Równica, część sanatoryjną i centrum miasta oraz wjechaliśmy na Szczyt Równica. Tam czekała na nas kolejna przepiękna panorama z widokiem na Ustroń, Wielką i Małą Czantorię i dalej na Soszów, Baranią Górę, Malinowską Skałę i Skrzyczne. Uczestnicy zwiedzili też Cieszyn, a w nim Wzgórze Zamkowe, Zamek Cieszyn, Wieżę Piastowską, Rotundę, Rynek i Most Przyjaźni na rzece Olzie.
Organizowane były codzienne spotkania integracyjne na terenie Ośrodka jak również poza nim.
Realizacja projektu przyczyniła się do wzrostu aktywności osób niepełnosprawnych poprzez danie im możliwości uprawiania sportu, turystyki, rekreacji i aktywnego wypoczynku.
Cel projektu został osiągnięty.