„Możemy więcej” – „Wycieczka rekreacyjno -turystyczna dla osób niepełnosprawnych”
Fundacja Okaż Serce Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym zrealizowała projekt dofinansowany ze środków PFRON w wys. 59.499,99 zł pn. „Wycieczka rekreacyjno -turystyczna dla osób niepełnosprawnych”
Do projektu zakwalifikowało się 25 osób niepełnosprawnych z 7 województw: łódzkiego, lubelskiego, pomorskiego, śląskiego, wielkopolskiego, warmińsko -mazurskiego i zachodniopomorskiego.
Do pomocy beneficjentom pojechało 7 doświadczonych wolontariuszy.
Wszyscy byli zakwaterowani w Hotelu „Żuławy” w Elblągu. Podczas pobytu w Elblągu w dniach 18 -24 sierpnia 2024r. zorganizowane zostały ciekawe wycieczki.
Uczestnicy zwiedzili we Fromborku między innymi: Wzgórze Katedralne, Katedrę gdzie poza zwiedzaniem wysłuchano również koncertu organowego i Muzeum Mikołaja Kopernika.
W Elblągu zwiedzono Muzeum Archeologiczno -Historyczne, a w nim wystawy: „Z nad Bałtyku do Rzymu”, „Historia ukryta pod ziemią”, „Miasto nowych ludzi. Elbląg w pierwszej powojennej dekadzie 1945-1955”, „Z cegły zrodzony. Detal architektoniczny elbląskiego zamku krzyżackiego”, „Idzie nowe! Elbląg w dekadzie lat 60”. Ponadto zwiedzono również Starówkę i Port.
Podczas naszego pobytu odbywało się XVIII Elbląskie Święto Chleba. Elbląska Starówka zamieniła się w wielki jarmark, pachniała chlebem i produktami regionalnymi. Poza jarmarkiem odbywały się również koncerty, wyścigi smoczych łodzi na rzece Elbląg, wspólne gotowanie i degustacja potraw. Uczestnicy chętnie brali udział w tych wydarzeniach.
W dniu 23 sierpnia 2024r. odbył się 4,5 godzinny rejs statkiem „Zefir” z Elbląga po Rzece Elbląg, Jeziorze Drużno i Kanale Elbląskim do Buczyńca. Jezioro Drużno oczarowało nas przepiękną roślinnością wodną m.in. nenufary, grążele, trzciny a także różnorodnością gatunków ptactwa wodnego. Statek śluzował się przez 5 unikatowych pochylni po trawie. Między Elblągiem a Buczyńcem pokonał różnicę poziomów prawie 100 metrów pod górę. Jest to ewenement na skalę światową i uznany za pomnik historii a w plebiscycie „Rzeczpospolitej” uznany za jeden z siedmiu cudów Polski.
Codziennie odbywały się też zajęcia z arteterapii z muzyką, ruchem, tańcem.
Wszystkie atrakcje podczas wycieczki zrobiły na uczestnikach ogromne wrażenie i na pewno długo pozostaną w ich pamięci.
Realizacja projektu przyczyniła się do wzrostu aktywności osób niepełnosprawnych poprzez danie im możliwości uprawiania turystyki, rekreacji i aktywnego wypoczynku.
Cel projektu został osiągnięty.